Czujnik otwarcia drzwi/okna marki Aqara działający na Zigbee

Autor: Martin Szelcel 4 min. czytania Czujnik otwarcia drzwi/okna marki Aqara działający na Zigbee

W tym krótkim wpisie chciałbym Ci przedstawić małe urządzenie do twojego inteligentnego domu o nazwie Aqara Door and Window Sensor.

Czujnik pracuje w standarzie Zigbee więc do jego używania wymagana jest bramka Zigbee, która go obsługuje.

Wygląd i wymiary

Czujnik, jak każde urządzenie tej marki, jest bardzo minimalistyczny. Składa się z dwóch elementów: większego zawierającego baterię i całą elektronikę, oraz mniejszego w którym znajduje się magnes. Obudowa jest wykonana z bardzo dobrej jakości plastiku w dwóch kolorach, górna część urządzenia jest biała a dolna szara.

Wymiary większego elementu są następujące:
41 x 22 x 11 mm (dł. x szer. x wys.)

A mniejszego są takie:
25 x 10 x 11 mm (dł. x szer. x wys.)

Dlatego, że producent wykorzystał w tym urządzeniu technologie Zigbee jest ono bardzo małe i wytrzymuje niezwykle długo na baterii w porównaniu do konkurencyjnych urządzeń pracującyh poprzez WiFi.

W opakowaniu oprócz samego urządzenia i krótkiej instrukcji obsługi znajduję się podwójny zestaw naklejek, pozwalający nam na zamontowanie urządzenia w dowolnym miejscu. Dodam tutaj że klej, który Aqara dodaje do swoich produktów jest bardzo mocny, zapewnia on że urządzenie samo nie odpadnie, ale warto zaznaczyć że klej może uszkodzić delikatne powierzchnie podczas odklejania. Trzeba mieć to na uwadze podczas montażu.

Specyfikacja

Urządzenie posiada jeden przycisk służący do parowania u góry oraz niebieską diodę statusu na przodzie urządzenia. Aby sparować urządzenie wystarczy przytrzymać ten przycisk przez około 5 sekund.

Po otwarciu urządzenia, poprzez podważenie plastiku oddzielając w ten sposób dolną część od górnej widzimy wymienną baterię CR1632 marki Panasonic. Co istotne jest możliwość wymiany baterii nawet po tym jak urządzenie zostało przyklejone bez potrzeby jego odklejania.

Czujnik posiada wymienną baterię CR1632

Bateria wystarcza na około 2 lata działania urządzenia. Wszystko zależy od tego jak często będzie zmieniał się status urządzenia (urządzenie zamontowane przy ruchliwych drzwiach vs. okno otwierane raz na jakiś czas). W moim przypadku oba urządzenia pracują na dołączonych bateriach już ponad rok.

Czujnik pracuje w standarzie Zigbee, jest w pełni obsługiwany i wspierany przez Zigbee2MQTT. Nie obsługuje on jednak aktualizacji OTA.

Montaż

Aby status urządzenia był zamknięty magnes musi znajdować się maksymalnie 22 mm od samego czujnika. W razie takiej potrzeby magnes może zostać zamontowany zarówno z prawej, lewej jak i z przodu urządzenia. Przed przyklejeniem sprawdź czy na pewno magnes jest w zasięgu urządzenia.

W moim przypadku czujniki są zamontowane w następujący sposób na górnej ramie okna.

Sposoby wykorzystania

Czujnik taki możemy wykorzystać aby otrzymać informację na nasz telefon albo wykonać dowolną automatyzację gdy np. ktoś otworzy drzwi wejściowe do naszego domu, zostanie otwarte jedno z okien (wyłączenie ogrzewania). Czujnik taki możemy również zamontować w skrzynce na listy, aby otrzymać powiadomienie gdy przyjdzie do nas poczta. Tutaj liczy się jedynie Twoja wyobraźnia :)

Zigbee2MQTT

Czujnik jest w pełni wspierany przez Zigbee2MQTT. Bez problemu możemy go urzywać wraz z Home Assistantem.

Czujnik w interfejsie Zigbee2MQTT

Do naszego systemu czujnik przekazuje następujące informacje:

  • stan baterii w procentach
  • status kontaktu (closed/open)
  • temperatura (temperatura zwracana przez czujnik jest bardzo niedokładna)
  • napięcie baterii
  • jakośc połącznia z siecią
Statusy eksponowane przez czujnik

Urządzenie aktualizuje status kontaktu w systemie praktycznie natychmiastowo po otwarciu/zamknięciu okna.

Podsumowanie

Dwa takie czujniki zakupiłem na Aliexpress ponad rok temu w promocyjnej cenie 4ozł/szt. Teraz prawdopodobnie cena jest nieco wyższa. Urządzenie można bez problemu zakupić na Aliexpress czy Allego.

Moim zdaniem czujniki są małe, ładne i nie rzucają się za bardzo w oczy, na czym mi zależało. Przez cały rok korzystania nie zawiodły mnie ani razu, działają bezproblemowo. Cena również nie jest zbytnio wygórowana jak za urządzenie Zigbee. Mogę je śmiało polecić każdemu, który potrzebuje takiego czujnika w swoim domu.

Co myślisz o tym czujniku? Czy masz jakieś kreatywne i nietypowe pomysły na jego wykorzystanie? Koniecznie zostaw komentarz poniżej.