Język polski na Google Nest Hub (1. gen) w lutym 2022? Jak go uruchomić?

Autor: Martin Szelcel 4 min. czytania Język polski na Google Nest Hub (1. gen) w lutym 2022? Jak go uruchomić?

Ostatnio przeglądając YouTube natknąłem się na filmik przedstawiający Nest Huba rozmawiającego po polsku. Chwila, co, niemożliwe. - pomyślałem. Kiedyś faktycznie był działający trick, aby aktywować polskiego asystenta na głośnikach Google Home, ale został zablokowany już dawno temu. Po za tym, to chyba pierwszy raz kiedy widzimy Nest Huba działającego po polsku wraz z częściowo przetłumaczonym polskim interfejsem. To pewny dowód, że prace nad polskim asystentem nadal trwają!

Gdy autor filmiku opublikował informację na temat wersji oprogramowania szybko sprawdziłem jaką wersję posiada mój Nest Hub. Okazało się, że jest taka sama. Można to sprawdzić w ustawieniach w sekcji About. Nie wiem, czy program testowania aktualizacji był wymagany aby otrzymać tę wersję, ale u mnie ta opcja była włączona.

Oto wersja oprogramowania na której da się uruchomić polski język (nie wykluczone, że na innych również):

Software version: 40.15.3.412086197
Cast firmware version: 1.56.285344
Operating system version: 4.20210608.1.1146047

Poczyniłem kilka prób, no i - udało się! Mój Nest Hub działa bez problemu w języku polskim.

Jak aktywować język polski?

W moim przypadku nie obyło się bez kilku prób, głównie dlatego, że polski język widoczny podczas konfiguracji, za każdym razem zmieniał się na angielski. Problemem okazało się moje konto Google, ponieważ posiadam kilka innych urządzeń z asystentem Google działających w języku angielskim, Nest Hub również automatycznie się na ten język przełączał. Nie pomogło tutaj dodawanie do nowego domu w aplikacji Google Home, musiałem wykorzystać inne konto, które nie posiada przypisanego żadnego urządzenia z asystentem.

Kolejnym problemem jest aplikacja Google Home, która podczas konifguracji urządzenia bardzo chcę, abyśmy wybrali jeden z języków z listy. Oczywiście polskiego tam nie ma. Kiedy utkniemy na tym ekranie, musimy zamknąć aplikację. Język który wybierzemy zostanie natychmiast ustawiony na urządzeniu, czego my chcemy uniknąć. Czasami przez ten ekran nie możemy ruszyć dalej, wtedy należy użyć innego urządzenia. W moim przypadku sprawdziło się wykorzystanie iOS w początkowej konfiguracji i zakończenie jej na Androidzie.

Oto instrukcja krok po kroku, jak aktywować język polski:

  1. Zaloguj się w aplikacji Google Home na konto, które nie posiada dodanych żadnych urządzeń z asystentem Google.
  2. Upewnij się, że twój Nest Hub pracuje na wyżej wymienionej wersji oprogramowania.
  3. Usuń urządzenie z aplikacji Google Home i zresetuj urządzenie do ustawień fabrycznych przytrzymując oba przyciski głośności.
  4. Spróbuj skonfigurować Nest Huba przez aplikacje Google Home. W moim przypadku musiało to być urządzenie z iOS, na Andoidzie byłem od razu zapytany o język, natomiast na iOS mogłem bez problemu połączyć urządzenie z Wi-Fi, pytanie o język pojawiło się dopiero na koniec konfiguracji.
  5. Ostatni etap konfiguracji musiałem wykonać z Androida. Na samym spodzie aplikacji Google Home, był pokazany mój Nest Hub z przyciskiem "Połącz konto". Nest Hub wtedy przeszedł na ostatni ekran konfiguracji z napisem "Prawie gotowe", a aplikacja ponownie zapytała o język. Zamknąłem aplikacje, a po kilku sekundach na Hubie pojawił się niebieski przycisk aby zakończyć konfigurację.
  6. W ten oto sposób Nest Hub odpalił się z polskim interfejsem. Asystent bez problemu rozumie i odpowiada na polskie polecenia. Hura!

Czego nie można robić, aby język nie zmienił się na angielski?

Swoimi metodami prób i błędów dowiedziałem się też czego nie można robić, aby języka polskiego nie stracić. Oto akcje, które zmieniły język Huba z powrotem na angielski:

  1. Przeniesienie Huba do innego domu, który posiada anglojęzyczne głośniki.
  2. Wybranie innego języku w aplikacji, kiedy zostaniemy o to zapytani.
  3. Dodanie do domu z polskojęzycznym głośnikiem osoby posiadającej przypisane anglojęzyczne głośniki.

Co ciekawe dodanie do domu z polskojęzycznym głośnikiem innego angielskojęzycznego głośnika nie spowodowało zmiany języka na angielski. Być może w tej metodzie jest ukyta możliwośc przełącznenia innych głośników na język polski.

Jak działa i wygląda język polski na Nest Hubie?

Moim zdaniem działa świetnie, głośnik reaguje i bardzo dobrze rozumie polskie polecenia, również te o odtworzenie konkretnych utworów czy stacji radiowych z polskimi nazwami. Sterowanie domem również działa wyśmienicie. Jak na razie, jedynym powodem jakim zauważyłem, z którego Google nie wypuściło polskiego języka już oficjalnie, jest niedokończone tłumaczenie interfejsu. Proces konfiguracji, tytuły paneli i niektóre informacje na nich są po polsku, ale inne miejsca np. ustawienia, nadal są po angielsku.

Oto kilka zdjęć, jak wygląda polski interfejs na Hubie:

Proces konfiguracji jest przetłumaczony na język polski
Niektóre z "widżetów" również są po polsku
Ekran główny
Ekran sterownia domem jest wciąż w języku angielskim
Karta odkrywaj została również przetłumaczona na polski

Czy język polski działa również na innych głośnikach Google?

Próbowałem uruchomić język polski na innych głośnikach, niestety nieskutecznie. Wygląda na to że jedynym urządzeniem na którym działa polski to Nest Hub 1. generacji.

Czy ty też jesteś podekscytowany, że polski asystent na głośnikach po tak długim czasie nie został przez Google porzucony? Czy myślisz, że niedługo możemy się wejścia urządzeń z serii Google Nest wraz z polskim assystentem do naszego kraju? Koniecznie zostaw komentarz poniżej.