Najważniejsze dodatki do Home Assistant

Autor: Martin Szelcel 5 min. czytania Najważniejsze dodatki do Home Assistant

Jakie dodatki koniecznie musi posiadać twoja instalacja Home Assistant? Oto 7 z nich, które moim zdaniem są godne uwagi i każdy powinien je mieć.

Open your Home Assistant instance and show the Supervisor add-on store.
Wszystkie z wymienionych dodatków znajdziesz w sklepie z dodatkami.

File editor

Jak sama nazwa wskazuje jest to edytor plików. Pozwala on na łatwą, szybką, a co najważniejsze bezpośrednio z interfejsu HA, edycję plików konfiguracyjnych. Dodatkowo sprawdza on poprawność formatowania plików YAML. Od teraz dodawanie nowych integracji i zmiana ich konfiguracji w pliku configuration.yaml staje się niezwykle łatwa.

Mosquitto broker

Broker MQTT pozwala na wykorzystywanie tego prostego protokołu w naszym inteligentnym domu. Klienci łączą się z takim brokerem, za pośrednictwem którego przesyłają i odbierają dane z Home Assistanta. Aby skonfigurować brokera po jego instalacji musimy dodać nowego użytkownika do HA. Przechodzimy w tym celu do zakładki Konfiguracja -> Użytkownicy. Proponuje aby nazwać go po prostu "mqtt". Następnie musimy dodać nową integracje o nazwie MQTT. Teraz nasz broker jest już gotowy do działania.

Node-RED

Node-RED to narzędzie do wizualnego programowania. Pozwala ono na tworzenie automatyzacji poprzez łączenie ze sobą encji za pomocą tzw. nodów. Łączymy je ze sobą aby utworzyć przepływ informacj. W Node-RED z łatwością możemy reagować na eventy, zmiany statusów naszych encji. Następnie możemy wykorzystać te informacje do wywoływania usług w HA. Dodatkowo możemy instalować dodatki, tworzyć własne nody, oraz funkcje za pomocą języka JavaScript.

Zigbee2MQTT

Kolejnym bardzo przydatnym dodatkiem jest Zigbee2MQTT. Dodatek ten wspiera ponad tysiąc różnych urządzeń działających poprzez protokół ZigBee. Jego największą zaletą jest to że nie musimy posiadać mostka/bramki producenta każdego z tych urządzeń. Producenci często ograniczają możliwości podłączania swoich urządzeń ZigBee jedynie do własnej bramki, tak aby zmusić konsumenta do jej zakupu. Kiedy więc będziemy chcieli zakupić kolejne urządzenia ZigBee, będziemy ograniczeni jedynie do urządzeń producenta, którego bramkę posiadamy. Zakup urządzenia innego producenta będzie wymagał także zakupu bramki tego producenta, czyli kolejny zbędny koszt, a zintegrowanie tych urządzeń będzie bardzo trudne lub niemożliwe. Tutaj na ratunek przychodzi Zigbee2MQTT, które możemy potraktować jako bramkę uniwersalną. Pozwala ona na połączenie wielu wspieranych urządzeń niezależnie kto jest ich producentem. Wszystkie aktualnie wspierane urządzenia znajdziesz na tej stronie. W celu skonfigurowania Zigbee2MQTT potrzebujemy brokera MQTT (jak go skonfigurować znajdziesz powyżej) oraz jeden ze wspieranych adapterów, który będzie pełnił rolę koordynatora. Kiedyś do tego celu zalecany był CC2531 jednak obecnie jego wydajność jest zbyt mała, żeby zarządzać nieco większą siecią, a jego zasięg również jest bardzo mały. Jego największą zaletą jest jednak niska cena, jeżeli więc twoja sieć będzie posiadać mniej niż 20 urządzeń, które nie będą znajdować się zbyt daleko od serwera, będzie on wystarczający. CC2531 jest dobrym adapterem na start, ale jeśli nasza sieć będzie się rozrastać, a zależy nam na większym zasięgu, stabilności oraz obsłudze znacznie większej liczby urządzeń, powinniśmy wybrać jeden z zalecanych adapterów (Electrolama zig-a-zig-ah! lub Slaesh's CC2652RB stick), każdy z nich kosztuje nieco ponad 100zł. Być może wydaje się to dużą kwotą, ale przypomnę, że bramki producentów często kosztują nawet więcej, a są znacznie bardziej ograniczone, jeżeli chodzi o obsługę wielu urządzeń. Ja osobiście korzystam z zig-a-zig-ah! i mogę go z czystym sumieniem polecić.

MariaDB

MariaDB jest zewnętrzną bazą danych dla naszej instalacji Home Assistanta. Gdy liczba inteligentych urządzeń w naszym domu będzie rosnąć, zwiększy się też ilość danych przesyłanych do HA. W pewnym momencie wbudowana baza danych SQLite przestanie być wystarczająca. Oznaką, że to moment na wymianę bazy danych na zewnętrzną, może okazać się bardzo długi czas uruchamiania się HA (u mnie na wbudowanej bazie było to ponad 30 minut), oraz bardzo długie ładowanie się zakładki Historia. MariaDB zaoferuje nam bardzo wysoką wydajność i przepustowość. Po instalacji dodatku w jego konfiguracji musimy wpisać silne hasło zabezpieczające naszą bazę, a następnie w konfiguracji HA zmienić wykorzystywaną bazę danych na MariaDB dodając następujący wpis (pamiętaj aby wpisać twoje hasło):

recorder:
  db_url: mysql://homeassistant:haslo@core-mariadb/homeassistant?charset=utf8
configuration.yaml

AirCast

AirCast jest przydatnym dodatkiem, gdy w naszym domu są osoby korzystające z urządzeń Apple. Wykrywa on urządzenia Chromecast w sieci i tworzy dla nich wirtualne odpowiedniki AirPlay. Dzięki temu z urządzeń Apple możemy łatwo przesyłać dźwięk na inne urządzenia wspierające Chromecast, takie jak telewizory, głośniki Google Home, Chromecast itp. za pomocą AirPlay.

ESPHome

Ostatnim już dodatkiem jest ESPHome. Służy on do programowania urządzeń opartych na mikrokontrolerach ESP8266 i ESP32 bezpośrednio z interfejsu HA. Nie wymaga on jednak posiadania umiejętności pisania kodu. Wystarczy napisać konfigurację naszego urządzenia w formacie YAML, a całą resztą zajmie się dodatek. Skompiluje on dla nas oprogramowanie, pozwoli na jego wgranie na urządzenie. A następnie zadba o łatwą aktualizację tego urządzenia poprzez OTA.

Podsumowanie

Mam nadzieję że ta lista dodatków okazała się dla ciebie przydatna. Ja korzystam z nich cały czas. Który z nich jest twoim zdaniem najbardziej przydatny? Jaki dodatek powinien również pojawić się na tej liście? Koniecznie daj znać w komentarzach!


Icons made by Freepik from www.flaticon.com