Temperatura, wilgotność i ciśnienie w jednym! Czujnik Aqara działający na Zigbee

Autor: Martin Szelcel 3 min. czytania Temperatura, wilgotność i ciśnienie w jednym! Czujnik Aqara działający na Zigbee

Jeżeli szukasz małego termometru bez wyświetlacza to Aqara Temperature and Humidity Sensor będzie wspaniałym wyborem. Wyróźnia on się estetycznym wyglądem i bardzo dobrą dokładnością. Jest również dość mały przez co nie rzuca się w oczy.

Czujnik ten pracuje w standarzie Zigbee, więc do jego używania wymagana jest bramka Zigbee, która go obsługuje.

Wygląd i wymiary

Jak na markę Aqara przystało czujnik jest mały i schludny. Ma kształt zaokrąglonego kwadratu, a na froncie oprócz nadruku termometru znajduje się dioda statusu. Obudowa składa się z połączonych ze sobą plastików - białego i szarego w jego dolnej części. Czujnik nie posiada żadnego wyświetlacza, nie pokazuje więc aktualnej temperatury.

Wymiary tego urządzenia są następujące:
36 × 36 × 9 mm (dł. x szer. x wys.)

W opakowaniu znajduję się samo urządzenia, krótka instrukcji obsługi oraz podwójny zestaw naklejek służących do montażu.

Montaż

Czujnik po prostu przyklejamy do ściany za pomocą dołączonego kleju w postaci taśmy dwustronnej. Trzyma się on naprawdę mocno niezależnie od wybranej przez nas powierzchni.

Dodam tutaj że klej, który Aqara dodaje do swoich produktów jest bardzo mocny, zapewnia on że urządzenie samo nie odpadnie, ale warto zaznaczyć że klej może uszkodzić delikatne powierzchnie podczas odklejania. Trzeba mieć to na uwadze podczas montażu.

Specyfikacja

Według producenta zakres i dokładność zastosowanych tutaj czujników jest następująca:

Temperatura od -20℃ do +50°C z dokładnością ±0.3℃
Wilgotność względna w zakresie 0 - 100% z dokładnością ±3%
Ciśnienie atmosferyczne od 30 kPa do 110 kPa z dokładnością ±0.12 kPa

Urządzenie posiada jeden przycisk u góry pozwalający na jego sparowanie, wystarczy przytrzymać go przez 5 sekund.

Aby wymienić baterię musimy obrócić okrągłą pokrywę znajdującą się z tyłu urządzenia. Dużo łatwiej jest to zrobić kiedy urządzenie jest już przyklejone. Wystarczy wtedy że obrócimy cały termometr w prawo. Wtedy na ścianie zostanie tylko sam przyklejony dekielek. Inną opcją jest obrócenie go np. za pomocą monety. W środku znajdziemy baterię CR2032 marki Panasonic.

Dzięki zastosowaniu Zigbee zamiast WiFi taka bateria wystarcza na około 2 lata działania urządzenia.

Zigbee2MQTT

Czujnik jest w pełni obsługiwany i wspierany przez Zigbee2MQTT. Nie obsługuje on jednak aktualizacji OTA.

Czujnik w interfejsie Zigbee2MQTT

Do naszego systemu czujnik przekazuje następujące informacje:

  • stan baterii w procentach
  • temperatura
  • wilgotność
  • ciśnienie
  • napięcie baterii
  • jakośc połączenia z siecią
Statusy eksponowane przez czujnik

Czujnik aktulizuje te dane mniej więcej co godzinę. W przypadku gwałtownych zmian czujnik raportuje dane nawet częściej, nawet co minutę. Na przykład zmiana wilgotności w łazience zostanie wykryta i przesłana bardzo szybko.

Podsumowanie

Posiadam 6 takich czujników w swoim domu i z czystym sumieniem mogę je polecić. Cena tego urządzenia wacha się w okolicach 45zł za sztukę. Można zamówić je bezproblemowo na Amazonie,  Allegro czy Aliexpress.

Bardzo podoba mi się sam wygląd urządznia, które jest małe i nie rzuca się w oczy. Dzięki temu możemy łatwo pochować takie termometry po domu. A czas działania na bateri jest jego wielką zaletą.

Jakie zastosowania twoim zdaniem są najlepsze dla tego czujnika? Czy sprawdzi on się również w twoim Smart Home? Koniecznie pochwal się swoimi pomysłami automatyzacji z użyciem tego czujnika w komentarzach poniżej.